Rochester Electronics SN75C3238EDW
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
SN75C3238EDW
Description
IC TRANSCEIVER FULL 5/3 28SOIC
DataSheet
SN75C3238EDW PDF
Price is not available, please RFQ
SN75C3238EDW Tech Specifications
  • Protocol:RS232
  • Number of Drivers/Receivers:5/3
  • Duplex:Full
  • Receiver Hysteresis:300 mV
  • Data Rate:1Mbps
  • Voltage - Supply:3V ~ 5.5V
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)