Maxim Integrated MAX14802CCM+T
Manufacturer :
Maxim Integrated
Mfr. Part # :
MAX14802CCM+T
Description
IC SWITCH SPST 48LQFP
Catalog
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MAX14802CCM+T PDF
Price is not available, please RFQ
MAX14802CCM+T Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Switch Circuit:SPST - NO
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit:1:1
  • Number of Circuits:16
  • On-State Resistance (Max):48Ohm
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon):2.4Ohm
  • Voltage - Supply, Single (V+):40V ~ 250V
  • Voltage - Supply, Dual (V±):±160
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max):3.5µs, 3.5µs
  • -3db Bandwidth:20MHz
  • Charge Injection:820pC
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):11pF
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max):2µA
  • Crosstalk:-80dB @ 5MHz
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)