Texas Instruments MUX36S16IDWR
Mfr. Part # :
MUX36S16IDWR
Description
IC SWITCH SINGLE 28SOIC
DataSheet
MUX36S16IDWR PDF
Price is not available, please RFQ
MUX36S16IDWR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Switch Circuit:-
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit:16:1
  • Number of Circuits:1
  • On-State Resistance (Max):170Ohm
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon):6Ohm
  • Voltage - Supply, Single (V+):10V ~ 36V
  • Voltage - Supply, Dual (V±):±5V ~ 18V
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max):136ns, 78ns
  • -3db Bandwidth:-
  • Charge Injection:0.67pC
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):3pF, 12.2pF
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max):40pA
  • Crosstalk:-99db @ 1MHz
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)