Texas Instruments CD74HC4053M96G3
Mfr. Part # :
CD74HC4053M96G3
Description
IC MUX/DEMUX 2X1 16SOIC
Catalog
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
DataSheet
CD74HC4053M96G3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD74HC4053M96G3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Switch Circuit:SPDT
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit:2:1
  • Number of Circuits:3
  • On-State Resistance (Max):130Ohm
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon):5Ohm
  • Voltage - Supply, Single (V+):2V ~ 6V
  • Voltage - Supply, Dual (V±):±1V ~ 5V
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max):-
  • -3db Bandwidth:200MHz
  • Charge Injection:-
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):8pF
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max):100nA
  • Crosstalk:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)