Maxim Integrated DG201ADY+
Manufacturer :
Maxim Integrated
Mfr. Part # :
DG201ADY+
Description
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC
Catalog
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
DataSheet
DG201ADY+ PDF
Price is not available, please RFQ
DG201ADY+ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Switch Circuit:SPST - NC
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit:1:1
  • Number of Circuits:4
  • On-State Resistance (Max):200Ohm
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon):-
  • Voltage - Supply, Single (V+):-
  • Voltage - Supply, Dual (V±):±4.5V ~ 18V
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max):600ns, 450ns
  • -3db Bandwidth:-
  • Charge Injection:20pC
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):5pF, 5pF
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max):5nA
  • Crosstalk:-90dB @ 100kHz
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)