Nexperia 74HC4051BQ-Q100,11
Manufacturer :
Nexperia
Mfr. Part # :
74HC4051BQ-Q100,11
Description
IC MUX/DEMUX 8CH ANLG 16DHVQFN
Catalog
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
DataSheet
74HC4051BQ-Q100,11 PDF
Price is not available, please RFQ
74HC4051BQ-Q100,11 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q100
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Switch Circuit:-
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit:8:1
  • Number of Circuits:1
  • On-State Resistance (Max):120Ohm
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon):6Ohm
  • Voltage - Supply, Single (V+):2V ~ 10V
  • Voltage - Supply, Dual (V±):±1.5V ~ 5V
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max):51ns, 42ns
  • -3db Bandwidth:180MHz
  • Charge Injection:-
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):3.5pF
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max):400nA
  • Crosstalk:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)