Texas Instruments MUX36D04IPW
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
MUX36D04IPW
Description
IC MUX 4:1 LOCAP CMOS 16TSSOP
Catalog
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
DataSheet
MUX36D04IPW PDF
Price is not available, please RFQ
MUX36D04IPW Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Switch Circuit:-
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit:4:1
  • Number of Circuits:2
  • On-State Resistance (Max):170Ohm
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon):2.4Ohm
  • Voltage - Supply, Single (V+):10V ~ 36V
  • Voltage - Supply, Dual (V±):±5V ~ 18V
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max):136ns, 75ns
  • -3db Bandwidth:-
  • Charge Injection:0.3pC
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):2.4pF, 4.3pF
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max):400pA
  • Crosstalk:-96dB @ 1MHz
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)