Rochester Electronics MC14016BFELG
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
MC14016BFELG
Description
SPST, 4 FUNC, 1 CHANNEL
Catalog
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
DataSheet
MC14016BFELG PDF
Price is not available, please RFQ
MC14016BFELG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Switch Circuit:SPST - NO
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit:1:1
  • Number of Circuits:4
  • On-State Resistance (Max):400Ohm
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon):10Ohm
  • Voltage - Supply, Single (V+):3V ~ 18V
  • Voltage - Supply, Dual (V±):-
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max):-
  • -3db Bandwidth:37MHz
  • Charge Injection:-
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):5pF
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max):100nA
  • Crosstalk:-80dB @ 1MHz
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:14-SOIC (0.209", 5.30mm Width)