Rochester Electronics DG300ACJ
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
DG300ACJ
Description
CMOS ANALOG SWITCH
Catalog
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
DataSheet
DG300ACJ PDF
Price is not available, please RFQ
DG300ACJ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Switch Circuit:SPST - NO
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit:1:1
  • Number of Circuits:2
  • On-State Resistance (Max):50Ohm
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon):-
  • Voltage - Supply, Single (V+):-
  • Voltage - Supply, Dual (V±):±5V ~ 18V
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max):300ns, 250ns
  • -3db Bandwidth:-
  • Charge Injection:12pC
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off)):14pF, 14pF
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max):5nA
  • Crosstalk:-74dB @ 500kHz
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:14-DIP (0.300", 7.62mm)