Intersil (Renesas Electronics America) IS80C286-20
Manufacturer :
Intersil (Renesas Electronics America)
Mfr. Part # :
IS80C286-20
Description
IC MPU 80C286 20MHZ 68PLCC
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
IS80C286-20 PDF
Price is not available, please RFQ
IS80C286-20 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Core Processor:80C286
  • Number of Cores/Bus Width:1 Core, 16-Bit
  • Speed:20MHz
  • Co-Processors/DSP:Math Engine; 80C287
  • RAM Controllers:-
  • Graphics Acceleration:No
  • Display & Interface Controllers:-
  • Ethernet:-
  • SATA:-
  • USB:-
  • Voltage - I/O:5.0V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)