NXP Semiconductors MPC862TVR66B
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Mfr. Part # :
MPC862TVR66B
Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Catalog
Embedded - Microprocessors
DataSheet
MPC862TVR66B PDF
Price is not available, please RFQ
MPC862TVR66B Tech Specifications
  • Series:MPC8xx
  • Package:Tray
  • Part Status:Obsolete
  • Core Processor:MPC8xx
  • Number of Cores/Bus Width:1 Core, 32-Bit
  • Speed:66MHz
  • Co-Processors/DSP:Communications; CPM
  • RAM Controllers:DRAM
  • Graphics Acceleration:No
  • Display & Interface Controllers:-
  • Ethernet:10Mbps (4), 10/100Mbps (1)
  • SATA:-
  • USB:-
  • Voltage - I/O:3.3V
  • Operating Temperature:0°C ~ 105°C (TA)