NXP Semiconductors MPC852TCZT80A
Mfr. Part # :
MPC852TCZT80A
Description
IC MPU MPC8XX 80MHZ 256BGA
Catalog
Embedded - Microprocessors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MPC852TCZT80A PDF
Price is not available, please RFQ
MPC852TCZT80A Tech Specifications
  • Series:MPC8xx
  • Package:Tray
  • Speed:80MHz
  • Display & Interface Controllers:-
  • Ethernet:10Mbps (1)
  • SATA:-
  • USB:-
  • Voltage - I/O:3.3V
  • Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (TA)