Roving Networks / Microchip Technology AT89C51RC-24AC
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
AT89C51RC-24AC
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
AT89C51RC-24AC PDF
Price is not available, please RFQ
AT89C51RC-24AC Tech Specifications
  • Series:89C
  • Package:Tray
  • Part Status:Obsolete
  • Core Processor:8051
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:24MHz
  • Connectivity:SPI, UART/USART
  • Peripherals:WDT
  • Number of I/O:32
  • Program Memory Size:32KB (32K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 5.5V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)