Roving Networks / Microchip Technology ATMEGA16-16PJ
Mfr. Part # :
ATMEGA16-16PJ
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
DataSheet
ATMEGA16-16PJ PDF
Price is not available, please RFQ
ATMEGA16-16PJ Tech Specifications
  • Series:AVR® ATmega
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Core Processor:AVR
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:16MHz
  • Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:32
  • RAM Size:1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 8x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:40-DIP (0.600", 15.24mm)