Roving Networks / Microchip Technology AT89C55-33JC
Mfr. Part # :
AT89C55-33JC
Description
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 44PLCC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
AT89C55-33JC PDF
Price is not available, please RFQ
AT89C55-33JC Tech Specifications
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:33MHz
  • Connectivity:-
  • Peripherals:-
  • Number of I/O:32
  • Program Memory Size:20KB (20K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 6V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C