Roving Networks / Microchip Technology AT89C55WD-24JI
Mfr. Part # :
AT89C55WD-24JI
Description
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 44PLCC
DataSheet
AT89C55WD-24JI PDF
Price is not available, please RFQ
AT89C55WD-24JI Tech Specifications
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:24MHz
  • Connectivity:UART/USART
  • Peripherals:WDT
  • Number of I/O:32
  • Program Memory Size:20KB (20K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)