Texas Instruments LM3S6610-EQC25-A2T
Manufacturer :
Texas Instruments
Mfr. Part # :
LM3S6610-EQC25-A2T
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
LM3S6610-EQC25-A2T PDF
Price is not available, please RFQ
LM3S6610-EQC25-A2T Tech Specifications
  • Series:Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Core Processor:ARM® Cortex®-M3
  • Core Size:32-Bit
  • Speed:25MHz
  • Connectivity:Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:46
  • Program Memory Size:128KB (128K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.25V ~ 2.75V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)