Roving Networks / Microchip Technology PIC16LF628-04/P
Mfr. Part # :
PIC16LF628-04/P
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
PIC16LF628-04/P PDF
Price is not available, please RFQ
PIC16LF628-04/P Tech Specifications
  • Series:PIC® 16F
  • Package:Tube
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:4MHz
  • Connectivity:UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:16
  • Program Memory Size:3.5KB (2K x 14)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:128 x 8
  • RAM Size:224 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 5.5V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:18-DIP (0.300", 7.62mm)