NXP Semiconductors SPC5633MF1MLU60
Mfr. Part # :
SPC5633MF1MLU60
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LQFP
DataSheet
SPC5633MF1MLU60 PDF
Price is not available, please RFQ
SPC5633MF1MLU60 Tech Specifications
  • Series:MPC56xx Qorivva
  • Package:Tray
  • Part Status:Obsolete
  • Core Processor:e200z3
  • Core Size:32-Bit
  • Speed:60MHz
  • Number of I/O:80
  • Program Memory Size:1MB (1M x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.25V
  • Data Converters:A/D 34x12b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)