Roving Networks / Microchip Technology ATMEGA168V-10AI
Mfr. Part # :
ATMEGA168V-10AI
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
DataSheet
ATMEGA168V-10AI PDF
Price is not available, please RFQ
ATMEGA168V-10AI Tech Specifications
  • Series:AVR® ATmega
  • Package:Tray
  • Part Status:Obsolete
  • Core Processor:AVR
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:10MHz
  • Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:23
  • RAM Size:1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 8x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)