Roving Networks / Microchip Technology AT89C4051-12PC
Mfr. Part # :
AT89C4051-12PC
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
AT89C4051-12PC PDF
Price is not available, please RFQ
AT89C4051-12PC Tech Specifications
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:12MHz
  • Connectivity:UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LED, POR
  • Number of I/O:15
  • Program Memory Size:4KB (4K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 6V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:20-DIP (0.300", 7.62mm)