Roving Networks / Microchip Technology DSPIC30F3012T-30I/SO
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
DSPIC30F3012T-30I/SO
Description
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 18SOIC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
DSPIC30F3012T-30I/SO PDF
Price is not available, please RFQ
DSPIC30F3012T-30I/SO Tech Specifications
  • Series:dsPIC™ 30F
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Core Processor:dsPIC
  • Core Size:16-Bit
  • Speed:30 MIPs
  • Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:12
  • Program Memory Size:24KB (8K x 24)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:1K x 8
  • RAM Size:2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.5V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 8x12b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)