Roving Networks / Microchip Technology AT89C2051-12PI
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
AT89C2051-12PI
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
AT89C2051-12PI PDF
Price is not available, please RFQ
AT89C2051-12PI Tech Specifications
  • Series:89C
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Core Processor:8051
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:12MHz
  • Connectivity:UART/USART
  • Peripherals:LED
  • Number of I/O:15
  • Program Memory Size:2KB (2K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 6V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:20-DIP (0.300", 7.62mm)