Roving Networks / Microchip Technology PIC16HV540T-20/SO
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
PIC16HV540T-20/SO
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
PIC16HV540T-20/SO PDF
Price is not available, please RFQ
PIC16HV540T-20/SO Tech Specifications
  • Series:PIC® 16C
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Core Processor:PIC
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:20MHz
  • Connectivity:-
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Number of I/O:12
  • Program Memory Size:768B (512 x 12)
  • Program Memory Type:OTP
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:25 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.5V ~ 15V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:External
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)