Roving Networks / Microchip Technology ATMEGA162-16MC
Mfr. Part # :
ATMEGA162-16MC
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
ATMEGA162-16MC PDF
Price is not available, please RFQ
ATMEGA162-16MC Tech Specifications
  • Series:AVR® ATmega
  • Package:Tray
  • Part Status:Obsolete
  • Core Processor:AVR
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:16MHz
  • Connectivity:EBI/EMI, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:35
  • RAM Size:1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C