IR (Infineon Technologies) SAF-C161O-L25M HA
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
SAF-C161O-L25M HA
Description
IC MCU 16BIT ROMLESS 80MQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SAF-C161O-L25M HA PDF
Price is not available, please RFQ
SAF-C161O-L25M HA Tech Specifications
  • Series:C16xx
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Core Processor:C166
  • Core Size:16-Bit
  • Speed:25MHz
  • Connectivity:EBI/EMI, SPI, UART/USART
  • Peripherals:POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:63
  • Program Memory Size:-
  • Program Memory Type:ROMless
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:External
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)