Roving Networks / Microchip Technology ATMEGA8535-16MC
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
ATMEGA8535-16MC
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44VQFN
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
ATMEGA8535-16MC PDF
Price is not available, please RFQ
ATMEGA8535-16MC Tech Specifications
  • Series:AVR® ATmega
  • Package:Tray
  • Part Status:Obsolete
  • Core Processor:AVR
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:16MHz
  • Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:32
  • Program Memory Size:8KB (4K x 16)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:512 x 8
  • RAM Size:512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 8x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)