Zilog / Littelfuse Z8E00010HSC
Manufacturer :
Zilog / Littelfuse
Mfr. Part # :
Z8E00010HSC
Description
IC MCU 8BIT 512B OTP 20SSOP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
Z8E00010HSC PDF
Price is not available, please RFQ
Z8E00010HSC Tech Specifications
  • Series:Z8® Plus
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Core Processor:Z8
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:10MHz
  • Connectivity:-
  • Peripherals:WDT
  • Number of I/O:13
  • Program Memory Size:512B (512 x 8)
  • Program Memory Type:OTP
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:32 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.5V ~ 5.5V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)