Rochester Electronics AT89S8253-24JU
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
AT89S8253-24JU
Description
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 44PLCC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
AT89S8253-24JU PDF
Price is not available, please RFQ
AT89S8253-24JU Tech Specifications
  • Series:89S
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Core Processor:8051
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:24MHz
  • Connectivity:SPI, UART/USART
  • Peripherals:POR, WDT
  • Number of I/O:32
  • Program Memory Size:12KB (12K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:2K x 8
  • RAM Size:256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 5.5V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:External
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)