Roving Networks / Microchip Technology AT89C2051-24SU
Mfr. Part # :
AT89C2051-24SU
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
AT89C2051-24SU PDF
Price is not available, please RFQ
AT89C2051-24SU Tech Specifications
  • Series:89C
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Core Processor:8051
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:24MHz
  • Connectivity:UART/USART
  • Peripherals:LED
  • Number of I/O:15
  • Program Memory Size:2KB (2K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 6V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)