Rochester Electronics ATMEGA2560-16CU
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
ATMEGA2560-16CU
Description
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 100CBGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
ATMEGA2560-16CU PDF
Price is not available, please RFQ
ATMEGA2560-16CU Tech Specifications
  • Series:AVR® ATmega
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Core Processor:AVR
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:16MHz
  • Connectivity:EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:86
  • Program Memory Size:256KB (128K x 16)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:4K x 8
  • RAM Size:8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 16x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)