NXP Semiconductors SPC5634MF2MLQ80
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Mfr. Part # :
SPC5634MF2MLQ80
Description
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 144LQFP
DataSheet
SPC5634MF2MLQ80 PDF
Price is not available, please RFQ
SPC5634MF2MLQ80 Tech Specifications
  • Series:MPC56xx Qorivva
  • Package:Tray
  • Core Size:32-Bit
  • Speed:80MHz
  • Connectivity:CANbus, EBI/EMI, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
  • Peripherals:DMA, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:80
  • Program Memory Size:1.5MB (1.5M x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:94K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5V ~ 5.25V
  • Data Converters:A/D 32x12b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)