Roving Networks / Microchip Technology ATMEGA16U4-MU
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
ATMEGA16U4-MU
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
ATMEGA16U4-MU PDF
Price is not available, please RFQ
ATMEGA16U4-MU Tech Specifications
  • Series:AVR® ATmega
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Core Processor:AVR
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:16MHz
  • Connectivity:I²C, SPI, UART/USART, USB
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
  • Number of I/O:26
  • Program Memory Size:16KB (8K x 16)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:512 x 8
  • RAM Size:1.25K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 12x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)