IR (Infineon Technologies) TC1796256F150EBEKDUMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
TC1796256F150EBEKDUMA1
Description
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 416BGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
TC1796256F150EBEKDUMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TC1796256F150EBEKDUMA1 Tech Specifications
  • Series:TC17xx
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Core Processor:TriCore™
  • Core Size:32-Bit
  • Speed:150MHz
  • Connectivity:ASC, CANbus, EBI/EMI, MLI, MSC, SSC
  • Peripherals:DMA, POR, WDT
  • Number of I/O:123
  • Program Memory Size:2MB (2M x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:256K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.42V ~ 1.58V
  • Data Converters:A/D 44x12b
  • Oscillator Type:External
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)