Roving Networks / Microchip Technology PIC16F877-20I/P
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
PIC16F877-20I/P
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
PIC16F877-20I/P PDF
Price is not available, please RFQ
PIC16F877-20I/P Tech Specifications
  • Series:PIC® 16F
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Core Processor:PIC
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:20MHz
  • Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:33
  • Program Memory Size:14KB (8K x 14)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:256 x 8
  • RAM Size:368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 8x10b
  • Oscillator Type:External
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:40-DIP (0.600", 15.24mm)