Roving Networks / Microchip Technology PIC16LF18444T-I/SO
Mfr. Part # :
PIC16LF18444T-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
PIC16LF18444T-I/SO PDF
Price is not available, please RFQ
PIC16LF18444T-I/SO Tech Specifications
  • Series:PIC® XLP™ 16F
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:32MHz
  • Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:17
  • Program Memory Size:7KB (4K x 14)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:256 x 8
  • RAM Size:512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters:A/D 17x12b; D/A 1x5b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)