Rochester Electronics AT89C52-24JI
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
AT89C52-24JI
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
DataSheet
AT89C52-24JI PDF
Price is not available, please RFQ
AT89C52-24JI Tech Specifications
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:24MHz
  • Connectivity:SIO, UART/USART
  • Peripherals:-
  • Number of I/O:32
  • Program Memory Size:8KB (8K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 6V
  • Data Converters:-
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)