Roving Networks / Microchip Technology PIC24F08KA101-E/MQ
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
PIC24F08KA101-E/MQ
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20VQFN
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
PIC24F08KA101-E/MQ PDF
Price is not available, please RFQ
PIC24F08KA101-E/MQ Tech Specifications
  • Series:PIC® XLP™ 24F
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Core Processor:PIC
  • Core Size:16-Bit
  • Speed:32MHz
  • Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:18
  • Program Memory Size:8KB (2.75K x 24)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:512 x 8
  • RAM Size:1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters:A/D 9x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)