Texas Instruments TMS320F2802PZA-60
Mfr. Part # :
TMS320F2802PZA-60
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
TMS320F2802PZA-60 PDF
Price is not available, please RFQ
TMS320F2802PZA-60 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Core Processor:C28x
  • Core Size:32-Bit
  • Speed:60MHz
  • Connectivity:CANbus, I²C, SCI, SPI, UART/USART
  • Peripherals:POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:35
  • Program Memory Size:64KB (32K x 16)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:6K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.71V ~ 1.89V
  • Data Converters:A/D 16x12b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)