Roving Networks / Microchip Technology PIC16F1933-I/SP
Mfr. Part # :
PIC16F1933-I/SP
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SPDIP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
PIC16F1933-I/SP PDF
Price is not available, please RFQ
PIC16F1933-I/SP Tech Specifications
  • Series:PIC® XLP™ 16F
  • Package:Tube
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:32MHz
  • Connectivity:I²C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:25
  • Program Memory Size:7KB (4K x 14)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:256 x 8
  • RAM Size:256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 11x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:28-DIP (0.300", 7.62mm)