STMicroelectronics STM32L072KZU6
Mfr. Part # :
STM32L072KZU6
Description
IC MCU 32BIT 192KB FLSH 32UFQFPN
DataSheet
STM32L072KZU6 PDF
Price is not available, please RFQ
STM32L072KZU6 Tech Specifications
  • Core Size:32-Bit
  • Speed:32MHz
  • Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:23
  • Program Memory Size:192KB (192K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:6K x 8
  • RAM Size:20K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.65V ~ 3.6V
  • Data Converters:A/D 10x12b; D/A 2x12b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)