STMicroelectronics STM32L151QEH6
Mfr. Part # :
STM32L151QEH6
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 132UFBGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
STM32L151QEH6 PDF
Price is not available, please RFQ
STM32L151QEH6 Tech Specifications
  • Series:STM32L1
  • Package:Tray
  • Core Size:32-Bit
  • Speed:32MHz
  • Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:109
  • Program Memory Size:512KB (512K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:16K x 8
  • RAM Size:80K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters:A/D 40x12b; D/A 2x12b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)