Rochester Electronics ATMEGA329P-20MN
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
ATMEGA329P-20MN
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN
DataSheet
ATMEGA329P-20MN PDF
Price is not available, please RFQ
ATMEGA329P-20MN Tech Specifications
  • Series:AVR® ATmega
  • Package:Bulk
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:20MHz
  • Connectivity:SPI, UART/USART, USI
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:54
  • Program Memory Size:32KB (16K x 16)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:1K x 8
  • RAM Size:2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 8x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)