Roving Networks / Microchip Technology PIC18F1320-I/ML
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
PIC18F1320-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
PIC18F1320-I/ML PDF
Price is not available, please RFQ
PIC18F1320-I/ML Tech Specifications
  • Series:PIC® 18F
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Core Processor:PIC
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:40MHz
  • Connectivity:UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:16
  • Program Memory Size:8KB (4K x 16)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:256 x 8
  • RAM Size:256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.2V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 7x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)