STMicroelectronics STM32WB55VEQ7
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
STM32WB55VEQ7
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 129UFBGA
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
STM32WB55VEQ7 PDF
Price is not available, please RFQ
STM32WB55VEQ7 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Core Processor:ARM® Cortex®-M4
  • Core Size:32-Bit
  • Speed:64MHz
  • Connectivity:I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
  • Peripherals:Bluetooth, Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, SmartCard, WDT
  • Number of I/O:72
  • Program Memory Size:512KB (512K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:256K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 19x12b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)