Roving Networks / Microchip Technology PIC18F452-E/P
Mfr. Part # :
PIC18F452-E/P
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
PIC18F452-E/P PDF
Price is not available, please RFQ
PIC18F452-E/P Tech Specifications
  • Series:PIC® 18F
  • Package:Tube
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:40MHz
  • Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:34
  • Program Memory Size:32KB (16K x 16)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:256 x 8
  • RAM Size:1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.2V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 8x10b
  • Oscillator Type:External
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:40-DIP (0.600", 15.24mm)