Roving Networks / Microchip Technology PIC18F4431-I/PT
Mfr. Part # :
PIC18F4431-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
PIC18F4431-I/PT PDF
Price is not available, please RFQ
PIC18F4431-I/PT Tech Specifications
  • Series:PIC® 18F
  • Package:Tray
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:40MHz
  • Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:36
  • Program Memory Size:16KB (8K x 16)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:256 x 8
  • RAM Size:768 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.2V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 9x10b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)