Roving Networks / Microchip Technology PIC16C712-20/P
Mfr. Part # :
PIC16C712-20/P
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
PIC16C712-20/P PDF
Price is not available, please RFQ
PIC16C712-20/P Tech Specifications
  • Series:PIC® 16C
  • Package:Tube
  • Core Size:8-Bit
  • Speed:20MHz
  • Connectivity:-
  • Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:13
  • Program Memory Size:1.75KB (1K x 14)
  • Program Memory Type:OTP
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4V ~ 5.5V
  • Data Converters:A/D 4x8b
  • Oscillator Type:External
  • Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:18-DIP (0.300", 7.62mm)