STMicroelectronics STM32L151VCT6A
Mfr. Part # :
STM32L151VCT6A
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
STM32L151VCT6A PDF
Price is not available, please RFQ
STM32L151VCT6A Tech Specifications
  • Series:STM32L1
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Core Processor:ARM® Cortex®-M3
  • Core Size:32-Bit
  • Speed:32MHz
  • Connectivity:I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Peripherals:DMA, I²S, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:83
  • Program Memory Size:256KB (256K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:8K x 8
  • RAM Size:32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters:A/D 25x12b; D/A 2x12b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)