STMicroelectronics STM32F103R6T6A
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
STM32F103R6T6A
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP
Catalog
Embedded - Microcontrollers
DataSheet
STM32F103R6T6A PDF
Price is not available, please RFQ
STM32F103R6T6A Tech Specifications
  • Series:STM32F1
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Core Processor:ARM® Cortex®-M3
  • Core Size:32-Bit
  • Speed:72MHz
  • Connectivity:CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Peripherals:DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
  • Number of I/O:51
  • Program Memory Size:32KB (32K x 8)
  • Program Memory Type:FLASH
  • EEPROM Size:-
  • RAM Size:10K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2V ~ 3.6V
  • Data Converters:A/D 16x12b
  • Oscillator Type:Internal
  • Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)